Radom to największe po Warszawie miasto w województwie mazowieckim, którego historia sięga wczesnego średniowiecza. Wśród najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta jest m.in. uchwalenie w 1505 roku konstytucji „nihil novi” i protest robotniczy w czerwcu 1976 roku, który uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej i europejskiej drodze do wolności.

Radom to obecnie silny ośrodek logistyczny i przemysłowy. Dzięki doskonałemu położeniu na przecięciu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych, wciąż rozwijanej, nowoczesnej infrastrukturze, jest to miejsce cieszące się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dominuje nowoczesny przemysł precyzyjny, metalowy i skórzany. Radom jest też bardzo dobrą lokalizacją dla usług outsourcingowych.

Do odwiedzenia Radomia zachęcają nie tylko liczne ślady wielokulturowości miasta, ale także ciekawe imprezy, jak np. największe w Polsce i w tej części Europy Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji, Międzynarodowe Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” czy konkurs dla młodych projektantów Radom Fashion Show.

Radom to także silny ośrodek sportowy, który w najwyższych klasach rozgrywkowych reprezentują siatkarze Cerradu Czarnych, siatkarki Radomki oraz koszykarze Hydro Truck, a o powrót do krajowej czołówki walczą też piłkarze Radomiaka. Sukcesy odnoszą także radomscy lekkoatleci, pływacy i przedstawiciele sportów walki. Z myślą o rozwoju sportu władze Radomia zdecydowały o budowie Radomskiego Centrum Sportu, czyli najnowocześniejszej w województwie mazowieckim hali widowiskowo-sportowej oraz stadionu piłkarskiego.